Tartalomjegyzék    |   Kiállítás    |   Tanulmányok    |   Képek    |   Névjegy
 

 

Szemléleti látszattan
<< Vissza     Tovább >>

A "perspektívai látérzéknek" szabadkézi rajz formájában történő gyakorlására és fejlesztésére szolgáló tantárgyat az 1878-1879-es tanévben vezették be az iskola tanrendjébe. 1907-ig VÁRDAl Szilárd oktatta az I. és II. éves hallgatók számára heti két órában. A Mintarajztanoda és Rajztanárképezde 1897-1898-as értesítőjében olvasható a tantárgy bővebb leírása: "Geometriai testek és ezekből összeállított csoportozatoknak, valamint építészeti alkatrészek és csendéletszerű motívumoknak pusztán szemlélet alapján való szabadkézzel való ábrázolása; gyakorlatok szén, kréta, ecset és ceruzával, gyors- és könnyed-kezelésben; fősúlyt fektetve a helyes látás érzékének fejlesztésére. A rajzgyakorlatok kapcsán megismerése a legelemibb látszattani törvényeknek és azoknak gyakorlati alkalmazása. A vetett árnyékoknak részben közvetlen megfigyelés alapján való feltüntetése, részben szabad kézzel való megszerkesztése; az intenzitás fokozatainak hű ábrázolása, - természetes és mesterséges világítás mellett. Végül gyors vázolási gyakorlatok. A kezdők tömegesen nagyméretű geometriai testek és testcsoportokról lehetőleg nagy arányokban rajzolnak, a haladók kisebb domború minták után különböző nagyságú rajzgyakorlatokat végeznek."

Holló Károly rajzanár így emlékezik vissza ennek jelentőségére a Várdairól és a Képzőművészeti Főiskola fejlődéséről szóló 1936-os írásában: "A szemléleti látszattan oktatását - melyet másutt még nem alkalmaztak - tulajdonképpen Várdai vezette be a rajzoktatásba. Térbenlátó megfigyeléshez talán az egész világon ő alkalmazta először a tömegtanítás céljait elsőrangúan szolgáló nagyméretű hasábos formákat és ezek kombinációit. A tárgy fejlettebb tanításához (a kisebb csoportokban való tanítás céljaira) festői hatású épületek és ezek részeit utánzó, fából készült kisméretű mintákat is tervezett és készíttetett."

Az 1902-1903-as tanév átfogó, több tárgyra kiterjedő módosításaival együtt ez az óra megszűnt önálló tanegységként létezni. Helyét a csendélet-rajz és festés elnevezésű óra vette át, amelynek l-ll. osztályaiban a tananyagot alapfokon továbbra is a régi szemléleti látszattan képezte.

K.J.

<< Vissza     Tovább >>

 

58. Interiőrfotó a kiállításról (A fényképet készítette Gadányi György.): A Várdai Szilárd által készíttetett famodellek szemléleti látszattan oktatásához az MKE Anatómiai Tanszékéről.


59. Weinwurm Antal (ifj.): Az 1896. évi ezredéves kiállítás fényképei [s. n.], Budapest, 1896. - Szabadkézi látszati rajzok I. évf. Szaktanár: Várdai Szilárd, Kovách Géza. Építészeti rajzok III-IV. évf. Szaktanár: Schulek Frigyes. Mértani rajzok I—III. évf. Szaktanár: Porszász József.


60. Szemléleti látszattani órán famodelleket rajzoló nők. In Fényképalbum, 1900.


<< Vissza     Tovább >>

 

    Közreadja a Magyar Képzőművészeti Egyetem, 2004