bezárás

Duró Győző DLA

egyetemi docens
Látványtervező Tanszék

Életrajz

Nagykanizsa, 1953. 09. 05.

Végzettség és szakképzettség

egyetem; okleveles magyar nyelv és irodalom - történelem szakos középiskolai tanár;
a budapesti Eötvös Loránd Tudományegyetem Rektora; 1978

Munkahelyek

Színházi tevékenységem:
 

2008 őszétől - a szombathelyi Weöres Sándor Színház vezető dramaturgja
2004. július 1. - 2008 nyara - szabadfoglalkozású dramaturg
2003. január 1. - 2004. június 30. - a budapesti Nemzeti Színház vezető dramaturgja
2002-08 - a szombathelyi Savaria Történelmi Karnevál Színházának művészeti vezetője
2001-10 - a Jászai Mari-díj Kuratóriumának tagja
2001-02 - szabadfoglalkozású dramaturg
1996-97 - a Nemzeti Színház Tervpályázata szakértői bizottságának tagja
1994-98 - a budapesti Új Színház dramaturgja
1994-97 - a művelődési és közoktatási miniszter mellett működő, 12 tagú Országos Színházművészeti Tanács tagja
1993-2001 - a debreceni Csokonai Színház dramaturgja
1993-97 - a Magyar Színházművészeti Szövetség választmányi tagja
1992-2000 - a Színházi Dramaturgok Céhe (1995-ig: Kamarája) elnökségi tagja
1991-2000 - a veszprémi Petőfi Színház irodalmi vezetője; 2000-2001 - dramaturgja
1989-91 - szabadfoglalkozású dramaturg
1982-89 - a budapesti Katona József Színház dramaturgja
1979-82 - a budapesti Nemzeti Színház dramaturgja
1978-79 - a szolnoki Szigligeti Színház dramaturgja
1977-78 - a szolnoki Szigligeti Színház ösztöndíjas lektora
1974-76 - a Szegedi Egyetemi Színpad tagja

Tudományos fokozat

DLA, képzőművészet, 2002

Díjak / ösztöndíjak / pályázatok

1972 - Kazinczy-emlékérem
1987-89 - a Japán Oktatási Minisztérium (MONBUSÓ) ösztöndíja a tókiói Japán Egyetemen (Nihon Daigaku) a tradicionális japán színjátéktípusok tanulmányozására
1991 - Bálint Lajos Thália Vándorgyűrű
1994 - Jászai Mari-díj
1999-2002 - Széchenyi Professzori Ösztöndíj

Az eddigi oktatói tevékenység

1978-94 - rendszeresen oktat színház- és drámatörténetet, illetve -elméletet, drámaelemzést és gyakorlati dramaturgiát a magyar amatőrszínjátszó-mozgalom rendezőképző tanfolyamain a Népművelési Intézet szervezésében
1980-86 - óraadó tanárként dramaturgiát tanít a Magyar Képzőművészeti Főiskola Díszlet- és Jelmeztervező Tanszékén
1990-92 - óraadó tanárként színház- és drámatörténetet és -elméletet, illetve drámaelemzést oktat a Miskolci Bölcsész Egyesület Színháztudományi Tanszékén
1990-94 - a Magyar Képzőművészeti Főiskola részfoglalkozású egyetemi adjunktusa
1990-97 - óraadó tanárként tanévenként néhány előadást tart a Színház- és Filmművészeti Főiskola színházelmélet-drámapedagógia szakos hallgatóinak
1991-ben - óraadó tanárként féléves dramaturgiai kurzust tart a Színház-és Filmművészeti Főiskola filmelmélet szakos levelező hallgatóinak
1994-2002 - teljes munkaidőben foglalkoztatott egyetemi adjunktus a Magyar Képzőművészeti Főiskola, majd Egyetem Látványtervező Tanszékén, 2000-től a Művészetelméleti Tanszéken
1996-97 - évente egy-egy hetes dramaturgiai mesterkurzust tart a marosvásárhelyi Szentgyörgyi István Színművészeti Főiskolán
1997-ben - óraadó tanárként féléves kurzust tart a távol-keleti színjátéktípusokról a pécsi Janus Pannonius Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karán
1996-98 - óraadó tanárként színház- és drámatörténetet és -elméletet, valamint drámaelemzést tanít a Zsámbéki Katolikus Tanítóképző Főiskola Drámapedagógiai Tanszéke által szervezett posztgraduális képzés keretében
2002-től - a Magyar Képzőművészeti Egyetem Látványtervező Tanszékének teljes munkaidőben foglalkoztatott egyetemi docense
2005-06 - óraadó tanárként két féléven át színház- és drámatörténetet és -elméletet, valamint drámaelemzést és dramaturgiát tanít a Színház- és Filmművészeti Egyetem színházelmélet - drámapedagógia szakos hallgatóinak
2006-ban - óraadó tanárként fél szemeszteres kurzust tart A színházi tér dramaturgiája címmel a Színház- és Filmművészeti Egyetem Doktoriskolája hallgatóinak
2006-07 - óraadó tanárként két féléven át színház- és drámatörténetet és -elméletet, valamint drámaelemzést és dramaturgiát tanít az ELTE PPK drámapedagógia - színházelmélet szakos hallgatóinak
2007-08 - óraadó tanárként három féléven át színháztörténetet tanít a Nyugat-Magyarországi Egyetem Savaria Egyetemi Központja színész szakos hallgatóinak
2009 őszén - ötnapos intenzív kurzust tart Színház az örökkévalóságnak címmel a távol- keleti színjátéktípusokról a Marosvásárhelyi Színházművészeti Egyetem magyar tannyelvű hallgatóinak
2009-ben - óraadó tanárként féléves kurzust tart Színház az örökkévalóságnak címmel a távol- keleti színjátéktípusokról a Színház- és Filmművészeti Egyetem dramaturgia - színházelmélet szakos hallgatóinak, illetve a Károli Gáspár Református Egyetem Színháztudományi Tanszéke nappali és levelező tagozatos hallgatóinak
2010-től - óraadó tanárként minden szemeszterben féléves kurzusokat tart A színházi tér dramaturgiája címmel a Károli Gáspár Református Egyetem Színháztudományi Tanszéke nappali és levelező tagozatos hallgatóinak

Dramaturgiai munkáim jegyzéke

1978
Füst Milán: Boldogtalanok (Szigligeti Színház, Szolnok, rendező: Székely Gábor)
Albee: Nem félünk a farkastól (Szigligeti Színház, Szolnok, r.: Paál István)
Tolsztoj - Rozovszkij: Legenda a lóról (Szigligeti Színház, Szolnok, r.: Kerényi Imre)
Keleti István: Pacsuli palota (Szigligeti Színház, Szolnok, r.: Keleti István)

1979
Shakespeare: Macbeth (Szigligeti Színház, Szolnok, r.: Csiszár Imre)
Bernstein - Wheeler: Candide (Szigligeti Színház, Szolnok, r.: Kerényi Imre)
Mrożek: Emigránsok (Nemzeti Színház a Játékszínben, Budapest, r.: Székely Gábor)

1980
Shakespeare: Troilus és Cressida (Nemzeti Színház, Budapest, r.: Székely Gábor)
Moliere: Gömböc úr (Egervári Esték, r.: Merő Béla)
Kroetz: Meierék (Nemzeti Színház a Játékszínben, Budapest, r.: Ascher Tamás)

1981
Szuhovo-Kobilin: Tarelkin halála (Nemzeti Színház, Budapest, r.: Székely Gábor)
Moliere: Férjek, szeretők, kerítők (Egervári Esték, r.: Merő Béla)
Kleist: Amphitryon (Egervári Esték, r.: Merő Béla)

1982
Füst Milán: Boldogtalanok (Katona József Színház, Budapest, r.: Székely Gábor)
Goldoni: A kávéház (Egervári Esték, r.: Merő Béla)

1983
Sorescu: Anyaöl (Dunaújvárosi Bemutatószínpad, r.: Merő Béla)
Shakespeare: Ahogy tetszik (Katona József Színház, Budapest, r.: Székely Gábor)

1984
Bulgakov: Menekülés (Katona József Színház, Budapest, r.: Székely Gábor)

1985
Kleist: Amphitryon (Katona József Színház, Budapest, r.: Ács János)
Shakespeare: Coriolanus (Katona József Színház, Budapest, r.: Székely Gábor)
Beaumarchais: Figaro házassága (Hevesi Sándor Színház, Zalaegerszeg, r.: Merő Béla)

1987
Füst Milán: Catullus (Katona József Színház, Budapest, r.: Székely Gábor)Vörösmarty Mihály: Csongor és Tünde (Hevesi Sándor Színház, Zalaegerszeg, r.: Merő Béla)

1989
Sütő András: Káin és Ábel (Kőszegi Várszínház, r.: Merő Béla)
Kopit: Jaj, Apu, szegény Apu… (Móricz Zsigmond Színház, Nyíregyháza, r.: Salamon Suba László)

1990
Szabó Tünde: A küszöbön (Móricz Zsigmond Színház, Nyíregyháza, r.: Mihályfi Imre)
Dumas - Várady Szabolcs: A három testőr (Diósgyőri Várszínház, r.: Lengyel Pál)
Spiró György: Kőszegők (Kőszegi Várszínház, r.: Merő Béla)
Gozzi: A szarvaskirály (Móricz Zsigmond Színház, Nyíregyháza, r.: Lendvai Zoltán)

1991
Sárosi István: A húszmilliomodik év (Pécsi Nemzeti Színház, r.: Vándorfi László)
Shaffer: Equus (Hevesi Sándor Színház, Zalaegerszeg, r.: Merő Béla)
Márai Sándor: A kassai polgárok (Kisfaludy Színház, Győr, r.: Bor József)
Sultz Sándor: És a hősök hazatérnek… (Gárdonyi Géza Színház, Eger, r.: Szegvári Menyhért)
Csukás István: Gyalogcsillag (Petőfi Színház, Veszprém, r.: Krámer György)
Shakespeare: Romeo és Júlia (Petőfi Színház, Veszprém, r.: Vándorfi László)
Synge: A nyugati világ bajnoka (Petőfi Színház, Veszprém, r.: Lendvai Zoltán)
Sultz Sándor: Romantika (Petőfi Színház, Veszprém, r.: Szegvári Menyhért)
Forgách András: Vitellius (Pécsi Nemzeti Színház, r.: Vincze János)

1992
Molnár Ferenc: Liliom (Petőfi Színház, Veszprém, r.: Vincze János)
Lázár Ervin: Bab Berci kalandjai (Petőfi Színház, Veszprém, r.: Lengyel Pál)
Goldoni: Terecske (Móricz Zsigmond Színház, Nyíregyháza, r.: Lendvai Zoltán)
Spiró György: Optimista komédia (Pécsi Nemzeti Színház, r.: Lengyel György)
Márton László: A szabadság vendége (Petőfi Színház, Veszprém, r.: Paál István)
Kovács Attila - Asztalos István: Börtönmusical (Petőfi Színház, Veszprém, r.: Vándorfi László)
Marivaux: Állhatatlan szeretők (Radnóti Miklós Színház, Budapest, r.: Lendvai Zoltán)
(balett:) Volt egyszer… s megint… (Petőfi Színház, Veszprém, koreográfus - r.: Lőrinc Katalin)

1993
Sultz Sándor: A várakozóművész (Móricz Zsigmond Színház, Nyíregyháza, r.: Vas-Zoltán Iván)
Kovács Attila - Asztalos István: Szellőjáró köpönyeg (Petőfi Színház, Veszprém, r.: Ivánka Csaba)
Kovács Attila - Asztalos István: Gizella (Petőfi Színház, Veszprém, r.: Vándorfi László)
Hrabal: Bambini di Praga (Petőfi Színház, Veszprém, r.: Lendvai Zoltán)
Sárosi István: Rákfene (Pécsi Nemzeti Színház, r.: Balikó Tamás)
Shakespeare: Julius Caesar (Csokonai Színház, Debrecen, r.: Lengyel György)
Griffiths: Komédiások (Pécsi Nemzeti Színház, r.: Bánky Gábor)
Sultz Sándor - Szalay Kriszta: Csipkerózsikaland (Petőfi Színház, Veszprém, r.: Sashalmi József)
Moliere: Dandin György (Petőfi Színház, Veszprém, r.: Lendvai Zoltán)
Ende: Az ármányos puncs-pancs (Budapest Bábszínház, r.: Horváth Zoltán)

1994
(antik görög tragédiákból:) A sors gyermekei (Csokonai Színház, Debrecen, r.: Pinczés István)
Ibsen: Hedda Gabler (Csokonai Színház, Debrecen, r.: Lengyel György)
Ende: A pokoli puncs-pancs (Petőfi Színház, Veszprém, r.: Trokán Péter)
Anouilh: Becket avagy Isten becsülete (Pécsi Nemzeti Színház, r.: Balikó Tamás)
Rossa László - Bella István - Asztalos István: Szent László (Petőfi Színház, Veszprém, r.: Vándorfi László)
Zerkovitz Béla - Szilágyi László: Csókos asszony (Petőfi színház, Veszprém, r.: Holl István)

1995
Kleist: Homburg hercege (Új Színház, Budapest, r.: Hargitai Iván)
Presser Gábor - Adamis Anna - Déry Tibor - Pós Sándor: Képzelt riport egy amerikai popfesztiválról (Hevesi Sándor Színház, Zalaegerszeg, r.: Krámer György)
Euripidész: Íphigeneia Auliszban (Tamási Áron Színház, Sepsiszentgyörgy, r.: Bocsárdy László)
O’Neill: Amerikai Elektra (Csokonai Színház, Debrecen, r.: Lengyel György)
Asztalos István: Az ördög három könnye (Petőfi Színház, Veszprém, r.: Vándorfi László)
Moliere: Don Juan (Új Színház, Budapest, r.: Székely Gábor)
Shaw: Szent Johanna (Gyulai Várszínház, r.: Csiszár Imre)
Moliere: Szívek és szarvak (Szentgyörgyi István Színművészeti Akadémia, Marosvásárhely, r.: Merő Béla)
Móricz Zsigmond - Szakonyi Károly: Rokonok (Pécsi Nemzeti Színház, r.: Balikó Tamás)
Nagy András: Mi, hárman (Csokonai Színház, Debrecen, r.: Czeizel Gábor)
Dorst: Merlin avagy a puszta ország (Új Színház, Budapest, r.: Hargitai Iván)

1996
Mozart: Figaro házassága (Csokonai Színház, Debrecen, r.: Lengyel György)
(balett:) Faust (Petőfi Színház, Veszprém, k. - r.: Krámer György)
Ibsen: A nép ellensége (Tamási Áron Színház, Sepsiszentgyörgy, r.: Bocsárdy László)
Panych: Történet a hetediken (Csokonai Színház, Debrecen, r.: Michael Devine)
Dés László - Geszti Péter - Békés Pál: A dzsungel könyve (Csokonai Színház, Debrecen, r.: Pinczés István)
Madách Imre: Az ember tragédiája (Csokonai Színház, Debrecen, r.: Lengyel György)
Molnár Ferenc: Az üvegcipő (Pécsi Nemzeti Színház, Budapest, r.: Balikó Tamás)

1997
Gabnai Katalin: A macskacicó (Petőfi Színház, Veszprém, r.: Sashalmi József)
Edmundson: Irtás (Csokonai Színház, Debrecen, r.: Tim Carroll)
Kraus: Az emberiség végnapjai (Petőfi Színház, Veszprém, r.: Vándorfi László)
Mozart: Don Giovanni (Csokonai Színház, Debrecen, r.: Lengyel György)
De Filippo: Szombat, vasárnap, hétfő (Csokonai Színház, Debrecen, r.: Lendvai Zoltán)
Szabó Magda: És ha mégis, uram? (Csokonai Színház, Debrecen, r.: Lengyel György)
Duró Győző - Novák Péter - Rossa László: Hófehérke és a hét törpe (Petőfi Színház, Veszprém, r.: Lőrinc Katalin)
(öt japán kjógen:) Édes méreg (Csokonai Színház, Debrecen, r.: Pinczés István)
Miller: Az ügynök halála (Pécsi Nemzeti Színház, r.: Balikó Tamás)
Hunyady Sándor: Feketeszárú cseresznye (Budapesti Kamaraszínház a Józsefvárosban, r.: Balázs Péter)

1998
Szigethy András: Kegyelem (Petőfi Színház, Veszprém, r.: Vándorfi László)
Rossa László - Krámer György: Dekameron (Petőfi Színház, Veszprém, k. - r.: Krámer György)
Ungvári Tamás: Hová tűntél, Baby Jane? (Petőfi Színház, Veszprém, r.: Árkosi Árpád)
Asztalos István - Rossa László: Fehérlófia (Petőfi Színház, Veszprém, r.: Vándorfi László)
Darvas Ferenc - Várady Szabolcs: A három testőr (Csokonai Színház, Debrecen, r.: Lendvai Zoltán)
Sauvajon: Csodálatos vagy, Júlia! (Petőfi Színház, Veszprém, r.: Szilágyi Tibor)
Szigethy András: Kegyelem(Pesti Színház, r.: Vándorfi László)
Gabnai Katalin: A mindenlátó királylány (Petőfi Színház, Veszprém, r.: Gabnai Katalin)

1999
O’Neill: Utazás az éjszakába (Jókai Színház, Komárno, r.: Csiszár Imre)
Hampton: Hollywoodi mesék (Pécsi Nemzeti Színház, r.: Balikó Tamás)
Shakespeare: Szentivánéji álom (Miskolci Nemzeti Színház, r.: Csiszár Imre)
O’Neill: Boldogtalan hold (Petőfi Színház, Veszprém, r.: Bajcsay Mária)
Bíró Lajos: Sárga liliom (Budapesti Kamaraszínház a Tivoliban, r.: Balázs Péter)
Benedek Elek - Duró Győző - Rossa László: Többsincs királyfi (Petőfi Színház, Veszprém, r.: Krámer György)
Tunström: Karácsonyi oratórium (Csokonai Színház, Debrecen, r.: Alexander Mork-Eidem)
Shakespeare: Hamlet (Csokonai Színház, Debrecen, r.: Lengyel György)
(francia sanzonest:) Párizs ege alatt (Petőfi Színház, Veszprém, r.: Vándorfi László)
Hamilton: Gázláng (Petőfi Színház, Veszprém, r.: Szilágyi Tibor)
Shakespeare: „York napsütése…” (VI. Henrik, 3. rész) (Pécsi Nemzeti Színház, r.: Hargitai Iván)

2000
Darvas Ferenc - Várady Szabolcs: A három testőr (József Attila Színház, Budapest, r.: Balikó Tamás)
Kovács Attila - Asztalos István: István (Petőfi Színház, Veszprém, r.: Vándorfi László)
Gabnai Katalin- Rossa László: Táltos János (Petőfi Színház, Veszprém, r.: Krámer György)
Shakespeare: Szentivánéji álom (Csokonai Színház, Debrecen, r.: Hargitai Iván)
Békés Pál: Tévé (játék) (Csokonai Színház, Debrecen, r.: Czeizel Gábor)
Páskándi Géza: László, szent király (Harag György Társulat, Szatmárnémeti, r.: Parászka Miklós)
Feydeau: Bolha a fülbe (Petőfi Színház, Veszprém, r.: Szilágyi Tibor)
Shakespeare: A makrancos hölgy (József Attila Színház, Budapest, r.: Léner Péter)

2001
Tolsztoj: Legenda a lóról (Petőfi Színház, Veszprém, r.: Krámer György)
von Horváth: Mesél a Bécsi Erdő (Pécsi Nemzeti Színház, r.: Hargitai Iván)
Visky András: Tanítványok (Csokonai Színház, Debrecen, r.: Jámbor József)
Kovács Attila - Asztalos István: Kinizsi Pál (Pannon Várszínház, Veszprém, r.: Vándorfi László)
Rossa László - Bella István: Margit-passió (Pannon Várszínház, Veszprém, r.: Vándorfi László)
Puccini: Pillangókisasszony (Pécsi Nemzeti Színház, r.: Balikó Tamás)
Bock - Stein - Harnick: Hegedűs a háztetőn (Vörösmarty Színház, Székesfehérvár, r.: Balázs Péter)
Büchner: Danton halála (Pécsi Nemzeti Színház, r.: Hargitai Iván)

2002
Anouilh: A csábítás művészete (Budapesti Kamaraszínház, r.: Valló Péter)
Gogol: A revizor (Gárdonyi Géza Színház, Eger, r.: Szegvári Menyhért)
Moliere: Gömböc úr (Erdei Színház, Zalaegerszeg, r.: Merő Béla)
Duró Győző - Bella István - Vedres Csaba: Szent Márton-játék (A Savaria Történelmi Karnevál Színháza, Szombathely, r.: Lendvai Zoltán)
Spiró György: Az imposztor (Pécsi Nemzeti Színház, r.: Hargitai Iván)
Horváth Péter: Kilencen, mint a gonoszok (József Attila Színház, Budapest, r.: Léner Péter)
Pirandello: Ártatlan bűnök (Nem tudni, hogyan) (Pécsi Nemzeti Színház, r.: Rázga Miklós)
Ghelderode: Kószál a nagy kaszás (Budapesti Kamaraszínház a Tivoliban, r.: Sopsits Árpád)

2003
Shakespeare: Hamlet, Dánia hercege (Pécsi Nemzeti Színház, r.: Hargitai Iván)
Shakespeare: Rómeó és Júlia (Pécsi Nemzeti Színház, r.: Balikó Tamás - Hargitai Iván)
Márai Sándor: A kassai polgárok (Budaörsi Játékszín, r.: Éless Béla)
Hamvai Kornél: Játék az isteni Claudiusról (A Savaria Történelmi Karnevál Színháza, Szombathely, r.: Horgas Ádám)
Pirandello: IV. Henrik (Pécsi Nemzeti Színház, r.: Nagy Viktor)
Molnár Ferenc: Az ördög (Pécsi Nemzeti Színház, r.: Balikó Tamás)

2004
Csehov: Három nővér (Pécsi Nemzeti Színház, r.: Hargitai Iván)
Háy János: A Senák (Nemzeti Színház, Budapest, r.: Balikó Tamás)
Hamvai Kornél - Varró Dániel: Szombathelyi pajzánságok (A Savaria Történelmi Karnevál Színháza, Szombathely, r.: Béres Attila)
Vajda Katalin - Fábry Péter: Anconai szerelmesek (Pécsi Nemzeti Színház, r.: Balikó Tamás)

2005
Gutzkow: Uriel Acosta (Pécsi Nemzeti Színház, r.: Balikó Tamás)
Plautus: A bögre (A Savaria Történelmi Karnevál Színháza, Szombathely, r.: Horgas Ádám)
Bach - Malek Miklós: Mária: égi szerelem - szimfonikus legenda (Papp László Budapest Sportaréna, r.: Horgas Eszter)

2006
Thuróczy Katalin: Carletto (Egervári Várszínház, r.: Merő Béla)
Sachs: Karneváli komédiák (A Savaria Történelmi Karnevál Színháza, Szombathely, r.: Jordán Tamás)
Darvasi László: Szabadság-hegy (József Attila Színház, Budapest, r.: Léner Péter)
Kyd: Spanyol tragédia (Budapesti Kamaraszínház a Tivoliban, r.: Lukáts Andor)

2007
Tolsztoj: Legenda a lóról (Miskolci Nemzeti Színház, r.: Krámer György)
Albee: Nem félünk a farkastól (Gózon Gyula Kamaraszínház, Budapest, r.: Csiszár Imre)
Plautus: A hetvenkedő katona (A Savaria Történelmi Karnevál Színháza, Szombathely, r.: Lendvai Zoltán)
Moliere: Szívek és szarvak (Marosvásárhelyi Színművészeti Egyetem Stúdiószínháza, r.: B. Fülöp Erzsébet)

2008
Machiavelli: Clizia, a titokzatos szépség (A Savaria Történelmi Karnevál Színháza, Szombathely,  r.: Bezerédi Zoltán)

2009
Egressy Zoltán - Dömötör Tamás: 9700 (Weöres Sándor Színház, Szombathely, r.: Dömötör Tamás)
Moliere: Scapin furfangjai (A Savaria Történelmi Karnevál Színháza, Szombathely, r.: Jordán Tamás)

2010
Molnár Ferenc: Liliom (Weöres Sándor Színház, Szombathely, r.: Valló Péter)

2011
Madách Imre: Az ember tragédiája (Weöres Sándor Színház, Szombathely, r.: Jordán Tamás)
Miller: Az ügynök halála (Weöres Sándor Színház, Szombathely, r.: Valló Péter)