Tizenkettedik évfolyam, 1913    |   Negyedik szám    |    p. 158-159.    |    Facsimile
 

 

A MŰCSARNOKBÓL

ANDRÁSSY DÉNES GRÓF A KÉPZŐMŰVÉSZETI TÁRSULATNAK. Andrássy Dénes gróf, a művészetek nagylelkű mecénása, aki életében a képzőművészek kiképeztetésére a Magyarországon létező legnagyobb alapítványt tette, végrendeletében "óriási összeget kitevő vagyont hagyományozott az Országos Magyar Képzőművészeti Társulatra, amelynek kamataiból a Társulat tartozik kiállításairól a hazai múzeumok számára abszolút becsű műalkotásokat vásárolni, esetleg díjakat kiosztani. A nemes főúr régebbi alapítványából, amelyet az állam kezel, évente két, a művészetében már régen kiforrott komoly ember, egyenként 4200 koronás ösztöndíjat kap, amellyel módja van arra, hogy művészetében teljesen tökéletesítse magát. Ezenkívül Andrássy Dénes gróf életében rengeteg összegeket fordított hazai művek vásárlására, s így életében is már számos művész élvezte fenkölt gondolkozása gyümölcseit. Végrendeletében kifejezett akarata révén most a Képzőművészeti Társulat kezelése alá kerül a milliókra rugó mobil vagyonának egy tized része, ami képzőművészetekre olyan nagy hagyomány, hogy ehhez foghatót tán egész Európában soha még senki sem tett. A fejedelmi hagyományból — amelynek értéket a leltározás fogja megállapítani —, egy egész sereg komoly törekvésű művésznek a gondtalan munkálkodása van biztosítva. Evvel kapcsolatban pedig eleve biztosítva van az is, hogy a Képzőművészeti Társulat műcsarnoki tárlatainak a színvonala egyre magasabb és magasabb lesz, mert művészeink törekedni fognak arra, hogy alkotásaik Andrássy Dénes gróf ragyogó nevével kapcsolatosan a múzeumokba kerüljenek. Andrássy Dénes gróf ez utolsó akaratával megvalósította nemes lelke legmagasztosabb ideáját: tőle telhetőleg biztosította egy egész művészgárda megélhetését és kivitte azt, hogy a hazai művészek alkotásait, amelyekkel a külföldön oly « sok dicsőséget arattak a nemzetnek, a magyar közönség is megismerhesse és megszerethesse. E cselekedetével örök időkre kitörülhetetlenül írta be Andrássy Dénes gróf a nevét a magyar képzőművészetek történetkönyvébe s neve mellett ott fog ragyogni szeretett barátjának és tanácsadójának, Sulyovszky Istvánnak a neve is, akinek kétségkívül volt része abban, hogy a fejedelmi hagyomány létrejött.

 

A TAVASZI KIÁLLÍTÁS március hó 18-án nyílt meg a városligeti Műcsarnokban. A tárlatot az első két héten összesen 9040-en nézték meg s a nyers bevétel 3988 kor. 10 fillért tett ki. Elkelt összesen 23 mű 12910 korona értékben. Ebből magánosok vettek 17 művet 8560 koronáért, társulati nyerőtagok 4 művet 2350 koronáért és a Társulat jubiláris vásárlás címén 2 művet 2000 koronáért.

 

A TAVASZI TÁRLAT DÍJZSÜRIJE. A Tavaszi Tárlatra kitűzött díjak pályabíróságának a megválasztására beérkezett szavazatokat április 4-én számlálta össze egy, a Társulat választmánya által erre a célra kiküldött bizottság. A jury rendes tagjai lettek: Benczúr Gyula, Szinyei Merse Pál, Tóth István, Révész Imre, Olgyai Viktor, Endrey Sándor művészek, Forster Gyula báró, Andrássy Gyula gróf és Berzeviczy Albert nem művészek. Póttagok lettek: Horvai János, Poll Hugó és Dobai Székely Andor művészek, dr. Zboray Miklós és dr. Szmrecsányi Miklós nem művészek. A kiállításon a következő dijak kerülnek kiosztásra: a 400 koronás Társulati díj, a br. Forster Gyula által alapított 3200 koronás Vaszary-díj, a 450 koronás Harkányi Frigyes-féle díj és" a 600 koronás Wahrmann Mór díj.

 

A KÉPZŐMŰVÉSZETI TÁRSULAT VÁLASZTMÁNYA Forster Gyula báró belső titkos tanácsos elnöklésével április 2-án tartotta meg harmadik ülését, amelynek jegyzőkönyvhitelesítői Szitányi Géza és Telcs Ede voltak. Napirend előtt az elnök rendkívül melegen parentálta el a Társulat elhunyt pártfogó tagját, Andrássy Dénes grófot, aki végrendeletében a Társulatra fejedelmi örökséget hagyományozott. A nemes gróf emlékét a választmány a jegyzőkönyvben is megörökítette. Ugyancsak melegen emlékezett meg az elnök a másik elhunyt pártfogó tagról, Wodianer Albert báróról, akinek emlékét a jegyzőkönyvben szintén megörökítették, Örömmel üdvözölte ezután, a Hazai Művásárlók Egyesülete negyedszázados jubileuma alkalmából az egyesület elnökét Hauszmann Alajost és igazgatóját, Bruck Miksát, akiknek önzetlen, lelkes működése révén az egyesület majd félmillió koronát juttatott művészeinknek. Zólyomi Wagner Géza dr. igazgatónak a tavaszi tárlat eredményeiről tett jelentését a választmány tudomásul vette. Elhatározta, hogy Jankovich Béla dr. vallás és közoktatásügyi minisztert hivatalba lépése alkalmából feliratban üdvözli. Tudomásul vette a választmány, hogy a kormány a régi műcsarnok épületét 30,000 korona évi bérért kibérli, s a bérlet ügyének elintézéseért Wagner igazgatónak őszinte köszönetet mondott. Az igazgató bejelentette Andrássy Dénes grófnak a Társulatra vonatkozó végrendelkezését, amit a választmány hálás köszönettel vett tudomásul és elhatározta,.hogy az elhunyt gróf volt jószágkormányzójához, Sulyovszky Istvánhoz is részvétiratot intéz és.egyben köszönetét tolmácsolja, mert néki is része volt a fejedelmi hagyomány létrejöttében. Tárgyalta a választmány az igazgatóság alapszabálymódosítási tervezetét és egyhangúlag elfogadta az április 27-én tartandó évi közgyűlés elé terjesztendő jelentést, a zárószámadásokat és a költségelőirányzatot.

 

SORSOLÁS A MŰCSARNOKBAN. Az Országos Magyar Képzőművészeti Társulat tagsági nyereménysorsjátékának a húzása március hó 27-én volt a Városligeti Műcsarnok tanácskozó termében. Kisorsoltak az idén összesen hetvenegy nyereményértéket, és pedig egy 3000 koronás, két 1500 koronás, két 1000 koronás, nyolc 800 koronás, tíz 600 koronás, tizenhat 500 koronás, húsz 400 koronás és tizenkét 300 koronás nyereményt, összesen 40,000 korona értékben. Azokat a tagokat, akikre nyereményérték esett, a műtárosi hivatal tértivevényes ajánlott levélben értesítette a reájuk esett nyereményérték összegéről. Azok tehát, akik ilyen levelet nem kaptak, ezúttal nem nyertek. A nyerők nyereményértékeiket a május l-ig nyitva levő Tavaszi és az 1913/14. évi Téli kiállításon értékesíthetik.

 

A TÁRSULAT MŰVÁSÁRLÁSA. Az Országos Magyar Képzőművészeti Társulat művásárló bizottsága március hó 29-én ülést tartott a Városligeti Műcsarnokban. A bizottság mindenekelőtt kimondotta, hogy a Nemzeti Képcsarnok-Egylettől átvett vagyonkimutatás fejében az erre esedékes 2000 koronát, amely a Szépművészeti Múzeum számára leendő vásárlásra áll rendelkezésre, ezúttal nem használja fel, hanem az összegért esetleg a Téli Kiállításon fog vásárolni. A Társulat 1911. évi félszázados jubileuma emlékére hazai múzeumok és közintézményeknek ajándékozásra művek vásárlására rendelkezésre álló 3000 koronából a bizottság megvette Koszta József "Genre" című és Zádor István "Porcellánok vörös fal előtt" című olajfestményét vásárolta meg összesen 2000 koronáért. A fennmaradt 1000 koronáért a bizottság az ezévi Téli kiállításon fog vásárolni. Itt említjük meg, hogy a múlt esztendőben ezen a címen vásárolt öt műtárgyat a Társulat igazgatósága a következő vidéki múzeumoknak ajándékozta: Rudnay Gyula: "Az anya" című olajfestményét a rimaszombati Megyei Múzeumnak, Kunwald Cézár: "Öregasszony" című olajfestményét a Borsod-Miskolci Közművelődési és Múzeum-Egyesület múzeumának; Pásztor János: "Vízhordó leány" című bronzszobrát a Békéscsabai Múzeumnak; Reményi József: "Súlydobó" című bronzszobrát a Kassai Múzeumnak és Dobai Székely Andor "Ködös délelőtt a Szajnán" című olajfestményét a Bártfai Sárosmegyei Múzeumnak. A megvett műveket mindenkor az illető művész szülőhelye, vagy az ahhoz legközelebb lévő város múzeuma kapja meg.

 

A TÁRSULAT KÖZGYŰLÉSE. Az Országos Magyar Képzőművészeti Társulat vasárnap, 1913 április 27-én d. e. 11 órakor tartja a Városligeti Műcsarnok tanácskozó termében 52-ik évi rendes közgyűlését a következő tárgysorozattal, l. A választmány jelentése a lefolyt évről. 2. A számvizsgáló bizottság jelentése az 1912. évi zárószámadásokról. 3. Az 1913. évi költségelőirányzat megállapítása. 4. A választmány javaslata az alapszabályok módosítása tárgyában. 5. Társulat nemművész-alelnök választása három évre és a választmány alapszabály szerű kiegészítése. 6. A folyó évi zárószámadások megvizsgálására bizottság kiküldése. 7. Az alapszabályok 30. §. 5. pontja értelmében esetleg bejelentett indítványok tárgyalása. Az alapszabályok 26. §-a értelmében a közgyűlésen szavazati joguk csak azoknak van, akik már a múlt évben a Társulat tagjai voltak, megelőző évi tagsági díjaikat a közgyűlés napjáig befizették és tagsági kötelezettségük még erre az évre is tart.

 

HALMOS IZOR ÚJ DÍJA. Halmos Izor, az ismert mecénás, aki nemrég nagyobb összeggel gyarapította a művészi segély és nyugdíjalapot, s egy Lotz-monográfia megírására 1000 koronás díjat bocsátott a Társulat rendelkezésére, újabban — egyelőre négy esztendőre - - egy fiatal művészeknek szánt 500 koronás díj adományozására vállalt kötelezettséget. A Társulat az új díjat első ízben az 1913/14. évi Téli Kiállításon- fogja pályázatra bocsátani s az erre vonatkozó pályázati hirdetést a "Művészet" egyik legközelebbi számában teszi közzé.

 
   Közreadja a Magyar Képzőművészeti Egyetem Könyvtára, 2002-2003