Jelenlét – távollét

Jelenlét – távollét
Az MKE Doktori Iskola Stipendium Hungaricum ösztöndíjas hallgatói szeretettel meghívják Önöket a 2B galériában nyíló kiállításukra.
Kiállításmegnyitó: 2023. 10. 27. 18.00 óra
Cím: 2B Galéria, Budapest 7. ker., Ráday u. 47.
A kiállítást megnyitja: Prof. dr. Csanádi Judit
Megtekinthető: 2023. 10. 27. – 11. 09.
KIÁLLÍTÓ MŰVÉSZEK
Erekle Chinchilakashvili (GE), Manuel E Contreras (CO), Mansour Forouzesh (IR), Audette Hyder (SYR), Zahra Fuladvand (IR), Pallavi Majumder (IN), with Margit Koller (HU), Tra Nguyen (VN), Khan Nuruzzamann (BD) Enkhtaivan Orchirbat (MGL)
A kiállítás a jelenlét és a távollét fogalmait vizsgálja különböző nézőpontokon keresztül. A „jelenlét" arra az állapotra vonatkozik, amikor fizikailag egy bizonyos földrajzi területen élünk, beleértve egy nemzetet, egy kulturális közeget, egy társadalmi keretet vagy egy ökológiai rendszert. Hogyan látják vagy találkoznak a különböző kulturális-, vallási-, vagy etnikai háttérrel rendelkező egyének az "otthon" fogalmával a saját nemzetükön belül, valamint abban az országban, ahol tanulmányaikat, vagy szakmai tevékenységüket folytatják? Hogyan lehetnek jelen? Hogyan válhatnak láthatóvá?
A Stipendium Hungaricum program hét évvel ezelőtt indult a Doktori Iskolában: néhány résztvevő már végzett és hazautazott, néhányan pedig még mindig aktív hallgatók itt, Budapesten. Mindannyian független művészek, valamint a Párhuzamos Magyarország Kollektíva tagjai (2019 óta).
Vizsgálatunk arra összpontosít, hogyan változik meg az egyén tapasztalata, amikor befejezi tanulmányait, és ezt követően vagy régi otthonába, vagy egy másik kulturális-, illetve ökológiai
környezetbe illeszkedik be - hogyan alkalmazkodnak az egyes művészek a különböző ökológiai, társadalmi és kulturális környezethez, és hogyan léteznek azokban. A kiállítás rákérdez arra is, hogy hogyan befolyásolja egy új, vagy megváltozott környezet az egyén kapcsolatát mind önmagával, mind a nagyobb közösséggel: Hogyan fejlődik, változik, vagy alkalmazkodik új, vagy régi otthonához? Milyen módon változik a környezet, a kultúra vagy az egyes egyén kölcsön hatásaik révén? Valamint, hogy milyen szerepet játszik a nosztalgia az egyének vagy a közösség narratíváiban? Arra bíztatjuk a látogatókat, hogy aktívan foglalkozzanak ezekkel a műalkotásokkal, gondolkodjanak el a bemutatott problémákon, és találják meg saját válaszaikat a művészek kérdéseire.
KURÁTOROK
dr. habil Tünde Varga dr. Margit Koller
KURÁTORASSZISZTENS
Sára Bodor