Architectural Heritage (Tanulmánytervek)
Felsmann Tamás kiállítása

Architectural Heritage (Tanulmánytervek)
Felsmann Tamás kiállítása
Megnyitó: 2025. május 8., 18.00.
Helyszín: Barabás Villa Galéria (1122 Budapest, Városmajor utca 44.)
Megtekinthető: május 9 – 29. hétfőn és szerdán 9.00-19.00, kedden és csütörtökön 9.00-17.00, (péntektől vasárnapig és ünnepnapokon a kiállítás nem látogatható.)
A kiállítást megnyitja: Sára Ernő, Munkácsy Mihály-díjas, Érdemes és Kiváló Művész, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja
Architectural Heritage (Tanulmánytervek) címmel nyílik kiállítása Felsmann Tamás Munkácsy Mihály-díjas tervezőgrafikus művésznek a Barabás Villa Galériában.
A belépés díjtalan.
Támogató: Nemzeti Kulturális Alap
Életrajz
Felsmann Tamás 1982-ben diplomázott a Magyar Képzőművészeti Főiskola Alkalmazott Grafika Tanszékén, majd ugyanitt elvégezte a mesterképzést is. Ettől kezdve oktat a Képzőművészeti Egyetemen, mint egyetemi docens. A Tervezőgrafika Szakirányt vezette (2008- 2022), illetve az általános rektorhelyettesi feladatokat is ellátta 2014 és 2016 között.
A Magyar Képzőművészeti Egyetem doktori iskolájának témavezetője.
A nemzeti kultúrát gyarapító életművét, fantasztikusan artisztikus, intellektuálisan kifinomult bravúros grafikai megoldások, és szinte befogadhatatlan részletgazdaság jellemzik.
Alkotásaiban az építészeti, geometrikus formanyelv mellett a másik visszatérő téma a nemzeti kötődés, a magyar és egyetemes kultúra és történelem irántitisztelet megjelenítése, így a polgári értékek domináns szerephez jutnak. Felfogásában a l’art pour l’art üres halmaz, nonexistens fogalom, ugyanis a szépre törekvés maga a cél, de sosem öncél, hiszen interpretáló, értő művelt közeg nélkül a művészet természetesen funkcióját veszti.
A művészetet ennek megfelelően el kell adni, kívánatossá, vonzóvá kell tenni. De itt ne gondoljunk semmilyen profánságra, pont ellenkezőleg ez a szemlélete hűvös, távolságtartó és kérlelhetetlen profizmust jelent. Ennek eredője „sub rosa” nyilván a család emlékezetében is megvan, mondjuk úgy, magasra lett téve a mérce. Dédapja Kauser József, építész, ki több Monarchia-kori épület mellett arról fémjelzett, hogy Ybl Miklós halála után rábízták a budapesti Szent István Bazilika befejezését. Ez a komoly szellemi örökség, hagyomány a teljes pályája során nyomon követhető, a geometrikus formák, a körző, a kupola visszatérő toposzok alkotásaiban.
Művei jelentős közgyűjteményekben is szerepelnek, többek között: Magyar Nemzeti Galéria, Munkácsy Mihály Múzeum, Katona József Múzeum, Japán Design Foundation.
Alkotásainak sorát számos nemzetközi és hazai siker övezi, valamint – példa nélküli módon – hat alkalommal érdemelte ki az Országos Tervezőgrafikai Biennále fődíját (1986., 1990., 1992., 1994., 2012., 2018.).
Magas színvonalú művészi tevékenységét két alkalommal életműdíjjal ismerték el.
(2008 – A Magyar Grafikai Stúdiók Egyesületének Életmű-díja, 2016 – A Magyar Képző és Iparművészek Szövetségének Életmű-díja),
1995-ben Munkácsy Mihály-díjat, 2024-ben Magyar Érdemrend Lovagkereszt (polgári tagozat) díjat kapott.
2023-tól a Magyar Művészeti Akadémia levelező tagja.